Safari w praktyce – Tanzania

Afryka przyciąga wielu turystów swoją dzikością, naturalnością i egzotyką. Wyprawa na safari nie jest już czymś nieosiągalnym, ale znajduje się w ofercie czołowych biur podróży i cieszy się naprawdę dużą popularnością. Jednym z miejsc szczególnie ulubionych przez turystów pozostaje Tanzania z cudownymi parkami narodowymi, w których dzikie zwierzęta są praktycznie na wyciągnięcie ręki, gdzie można spotkać Masajów, a także wspiąć się na najwyższy masyw afrykański, czyli Kilimandżaro.

Beautiful Kilimanjaro mountain after sunrise in morning, Kenya,A

Safari – najlepsza pora na wyjazd

Tanzania leży w strefie podrównikowej, co oznacza występowanie dwóch pór, mianowicie deszczowej i suchej. Ta pierwsza nie jest czasem optymalnym na podróż. Przede wszystkim, pora deszczowa charakteryzuje się wyjątkowo obfitymi opadami, które mogą utrudniać poruszanie się po kraju z powodu podmycia dróg i zalegającego błota. Ponadto, bardzo trudno wtedy oddychać, ponieważ jest niezwykle parno i duszno. Właśnie dlatego zaleca się wyprawę na safari w okresie pory suchej, czyli od stycznia do marca i między czerwcem a październikiem. Warto przy tym zaznaczyć, że najzimniejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, aczkolwiek słowo zimno, w tym przypadku, oznacza temperatury rzędu trzydziestu stopni Celsjusza. O jeszcze jednej kwestii wypada wspomnieć. W sierpniu i wrześniu trudno zobaczyć wielkie stada bawołów czy gazeli w Tanzanii, ponieważ wtedy migrują one do parku Masai Mara na terenie Kenii.

Safari – kwestie bezpieczeństwa

Każda wyprawa do kraju afrykańskiego wiąże się z koniecznością zatroszczenia się o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo. Należy pamiętać o obowiązku szczepienia przeciwko żółtej febrze, ale zaleca się również szczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej czy tężcowi. Tanzania znajduje się w strefie występowania malarii, więc koniecznie trzeba ze sobą wziąć preparaty przeciwmalaryczne, ponieważ nie ma skutecznej szczepionki. Już na miejscu warto nosić długie spodnie i koszule z długimi rękawami, co nie tylko zabezpieczy przed komarami, ale także przed prażącym słońcem. Na pewno przydatna będzie także moskitiera oraz nakrycie głowy.

Two zebras in long grass

W krajach afrykańskich warto pamiętać o szczególnej higienie. Nie wolno pić wody z kranów, a nawet używać jej do mycia owoców i warzyw, zaleca się też, aby ręce, twarz i zęby myć wodą butelkowaną. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą antybakteryjnego żelu do rąk, chusteczek dezynfekujących, środków opatrunkowych, kropli żołądkowych oraz oczywiście kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem.

W czasie safari nie ma miejsca na samowolę i trzeba słuchać poleceń przewodników, aby wyprawa nie zakończyła się tragicznie. Nigdy nie wolno opuszczać samochodu poza wydzielonymi miejscami. W stosunku do zwierząt lepiej zachować stosowny dystans i pamiętać, że to one są u siebie, a my jedynie ich gośćmi.

Safari – zakwaterowanie i pojazd

Na safari można wybrać się samodzielnie, ale chyba bezpieczniejszy będzie wyjazd organizowany przez biuro podróży, a taką ofertę ma np. Itaka. Podstawowe zakwaterowanie jest z reguły w hotelach o dość wysokim standardzie, ale inaczej to wygląda w czasie wypraw w głąb parków narodowych. Takie wyprawy mogą trwać nawet kilka dni i wtedy nocuje się w obozowiskach w chatkach z łóżkami albo w śpiworze w namiocie. Standardy takich obozowisk, szczególnie namiotowych, niekiedy pozostawiają wiele do życzenia. Mogą się pojawiać problemy z prądem oraz zasięgiem telefonii komórkowej, natomiast nie ma kłopotów z sanitariatami.

Young lion hanging out

W czasie wyprawy najczęściej jest do wyboru minivan i jeep. Jeżeli zależy nam na komforcie oraz klimatyzacji, to lepiej zdecydować się na minivan z otwieranym dachem. Jeżeli biuro podróży ma w swojej ofercie przelot balonem nad parkiem, to również warto z tej opcji skorzystać.
Trzeba przy tym pamiętać, aby wziąć ze sobą lornetkę oraz oczywiście aparat fotograficzny i to z odpowiednim obiektywem.

Safari – atrakcje

Tanzania to przede wszystkim przepiękne parki narodowe: Serengeti, Ngorongoro i Tarangire, ale także możliwość wejścia na Kilimandżaro.
Najstarszy i największy Park Narodowy Serengeti został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To na tej ogromnej, trawiastej równinie można obserwować migrujące zebry i gazele Thompsona, największe afrykańskie drapieżniki, jak lwy, lamparty czy gepardy, a także nosorożce, słonie i żyrafy.

Z kolei na terenie Ngorongoro znajduje się największy krater na ziemi. Warto zobaczyć słone jezioro, które nigdy nie wysycha, bagna z hipopotamami oraz rozlewisko strumieni z flamingami. Ciekawym punktem wycieczki jest także możliwość wizyty w wiosce Masajów.

Tanzania parco Serengeti Ngoro Ngoro elefanti

Tarangire jest najmniejszym parkiem, ale nie oznacza to, że nie warto tam pojechać, ponieważ wyróżnia się niezwykle dużą liczebnością zwierząt i jest nawet opcja wyjścia z samochodu, aby pod opieką przewodnika z bliska podejrzeć niektóre zwierzęta.

One Reply to “Safari w praktyce – Tanzania”

  1. Afryka to nie jest mój kierunek, ale pięknie o niej piszesz. Biegnę do wcześniejszych wpisów. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz