Ceny w Maroku – ile kosztują wakacje w tym kraju?

Wakacje w Maroku mogą być przygodą życia. Maroko kojarzy się przede wszystkim z zaklinaczami węży, barwnymi, głośnymi i pachnącymi bazarami, gajami cytrusowymi, noclegami na pustyni oraz ze słynną Casablancą. Co ciekawe – dla miłośników swojskości zaletą mogą być bociany, które przebywają w tym kraju cały rok. Zatem Maroko może być doskonałą opcją na wakacje.

Koszty podróży i zakwaterowania

Do Maroka nie da się dolecieć w sposób bezpośredni – dlatego konieczna jest przesiadka w jednym z krajów europejskich. Standardowa cena przelotu to około 2 tysiące złotych w obie strony. Aby ograniczyć koszty podróży warto zarezerwować bilety z odpowiednim wyprzedzeniem bądź udać się do którejś stolicy pociągiem, a stamtąd dopiero polecieć samolotem. Samo poruszanie się po Maroku jest możliwe na kilka sposobów – można wynająć samochód, zdecydować się na taksówki bądź podróżować komunikacją transportu publicznego. W przypadku wynajmu auta należy zwrócić uwagę, czy ma ono aktualne ubezpieczenie, a jeżeli takiego nie posiada – warto za nie dodatkowo zapłacić. Dostępne w Maroku taksówki są podzielone na dwa rodzaje – te, które poruszają się w obrębie danego miasta i są wyposażone w taksometry oraz takie, którymi można się przemieszczać pomiędzy miastami, a ich cena jest narzucona w sposób odgórny. Dobrym rozwiązaniem jest poruszanie się autobusami i pociągami, które są zadbane i komfortowe. Warto zakupić bilet odpowiednio wcześnie, gdyż często ich brakuje. Pewnym mankamentem takiego sposobu podróży jest to, iż pociągi często odjeżdżają przed wyznaczonym czasem.

W miastach najczęściej odwiedzanych przez turystów oferta noclegów jest bardzo szeroka. Trzeba pamiętać, iż te najtańsze często posiadają bardzo niski standard – mogą być bez łazienki czy podstawowego wyposażenia. Warte polecenia są tak zwane riady, czyli tradycyjne domy przerobione na kwatery turystyczne, które nie są tanie, ale jednocześnie bardzo ładne i zadbane. Dla amatorów mocnych wrażeń można polecić nocowanie w namiocie na pustyni – jego koszt zazwyczaj jest już wliczony w cenę wycieczki na Saharę i często zależy od umiejętności targowania się. Turyści lubiący komfort i wygodę mogą zdecydować się na opcję all inclusive – droższą, ale dużo przyjemniejszą formę wypoczynku.

Marokko Reise

Pozostałe koszty – jedzenie, atrakcje, pamiątki

Ceny jedzenia w Maroku nie są zbyt wygórowane, a ich smak i aromat pozostaje w pamięci na długi okres czasu. Najbardziej popularna marokańska potrawa to tadżin, czyli regionalna mieszanka mięsa i warzyw. Dodatkowo Maroko proponuje owoce morza oraz potrawy z mięsa przyrządzane na wiele różnorodnych sposobów. Najpopularniejszym napojem jest miętowa herbata z dużą ilością cukru. Natomiast najpopularniejszym trunkiem jest wino, jednak trzeba pamiętać, iż Maroko – jako kraj muzułmański – zabrania spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

W wielu miastach Maroka – na przykład w Marrakeszu bądź Fezie – zwiedzanie zabytków nie jest konieczne, gdyż całe miasta są ogromną atrakcją turystyczną. Niezbędnym punktem wycieczki do Marrakeszu jest odwiedzenie ogrodów Jardin Majorelle, w których rośnie ponad 300 gatunków roślin, a po niebie latają afrykańskie ptaki. Pamiątki najlepiej kupować na bazarach – gwarnych i kolorowych, które oferują niezliczoną ilość produktów. Z Maroka warto przywieźć pachnący olejek, wielobarwną tkaninę bądź wyroby skórzane, które w Maroku można kupić po bardzo atrakcyjnych cenach.

Biorąc pod uwagę koszty podróży i noclegów, a także dodatkowe atrakcje oferowane przez biura podróży, to ceny wycieczek do Maroka kształtują się w okolicach kilku tysięcy złotych. Jednak dużo wcześniejsza rezerwacją bądź oferta last minute może być sporo tańsza.

4 Replies to “Ceny w Maroku – ile kosztują wakacje w tym kraju?”

  1. Czy zima to dobry moment na wylot do Maroka?

    1. Zima to idealny moment na Maroko – nie ma tłumów turystów, a temperatury w okolicach 20 stopni:)

  2. Tadżin to coś czego trzeba spróbować koniecznie!

  3. Jestem w szoku o jakiej cenie biletu piszesz. Za 2 tysiące to dolecisz do Tajlandii czy Chin, a do Maroka można polecieć już od 200 zł w dwie strony! A jak już się chce wydawać tyle kasy to za 2000 ma się pełna wycieczkę objazdową z biurem + koszty biletów wstępu, ale to tak czy siak cena za którą ma się już zapewnione wakacje.

Dodaj komentarz