Gdzie nurkować w Kenii?

Twoband anemonefish

Nurkowanie w Kenii? Wydaje się to niemożliwe, ponieważ Kenia kojarzy się przede wszystkim z rozległymi sawannami i wyprawami na safari, ale okazuje się, że również zwolennicy podwodnych wycieczek mogą liczyć na wyjątkowe miejsca. Wybrzeża Kenii, szczególnie w rejonie Mombasy, obfitują w urocze parki morskie z wyjątkowymi okazami fauny i flory, więc entuzjaści nurkowania mogą tam spędzić wyjątkowe wakacje.

Watamu i Malindi National Park

Położony na północ od Mombasy ekosystem jest nie tylko najbardziej znanym i z najlepszą infrastrukturą rejonem nurkowym w Kenii, ale także rezerwatem biosfery ustanowionym przez UNESCO w roku 1979. Wyróżnia się niezwykłym bogactwem fauny i flory. Przy odrobinie szczęścia można natknąć się na delfiny oraz rekiny wielorybie. Ponadto nurkowie mogą obserwować całe ławice egzotycznych ryb czy też piękne koralowce.

Africa beach

Nurkowanie w tym parku podwodnym jest możliwe przez cały rok, ale warto się tam wybrać na wakacje od listopada do lutego, kiedy trwa sezon rekinów wielorybich. Park Watamu i Malindi zauroczy zarówno początkujących, jak i bardzo doświadczonych nurków. Woda Oceanu Indyjskiego jest w tym miejscu bardzo przejrzysta, a temperatura niezwykle przyjemna, ponieważ oscyluje w granicach 22-30°C.
Do wszystkich miejsc nurkowych można dostać się łodzią w około dwadzieścia do czterdziestu minut. Obszary spokojniejsze, które są osłonięte od strony lądu świetnie nadają się dla początkujących zwolenników nurkowania, ale można także wybrać rejony po zewnętrznej stronie rafy z głębokością sięgającą nawet 200 m. Z ciekawszych miejsc warto wspomnieć o Brain Coral z cudowna rafą obfitującą w rozmaite ryby i inne żyjątka morskie, Moray Reef z wielkimi murenami czy też Jaskinie Vuma. Tutaj również znajduje się wrak traulera leżący na głębokości 14 metrów.

Kiunga Marine Park

U północnych wybrzeży Kenii jest archipelag Lamu z pięćdziesięcioma wysepkami i przede wszystkim parkiem podwodnym zajmującym obszar 270 km². Ten rejon jest trochę mniej znany, ale nadaje się nie tylko do samego nurkowania, ale również do pływania z maską i rurką. Przede wszystkim warto podpłynąć łodzią na wyspę Kinyika. Głębokość wody sięga tam dwudziestu metrów, a widoki podwodne są oszałamiające.

Mombasa Marine Park and Reserve

Kolejne świetne miejsce dla zwolenników podwodnych wrażeń znajduje się niedaleko Mombasy i największą jego atrakcją wydaje się wrak statku towarowego MV Dania. Co ciekawe, został on zatopiony celowo przez jedną z baz nurkowych i leży zaledwie 50 m od brzegu, na głębokości 30 m.

Kisite Mpunguti Marine Park i Mpunguti Reserve

Ten park położony jest na granicy z Tanzanią, a więc na południowym wybrzeżu i mamy tu możliwość zarówno nurkowania, jak i pływania z maską i rurką. W pobliżu wyspy Wasini można spędzić wakacje na nurkowaniu w jednym z ponad dziesięciu miejsc nurkowych mających od pięciu do dziesięciu metrów głębokości.

Jak widać, Kenia zadziwia i oferta dla turystów nie ogranicza się jedynie do safari, ale nawet na entuzjastów podwodnych wrażeń czeka wiele niespodzianek.

3 Replies to “Gdzie nurkować w Kenii?”

  1. Dzięki za artykuł. Świetny blog!

  2. Cześć, czy nurkowałaś może w Kenii?? Wybieramy się tam za miesiąc i szukamy organizatora wypraw nurkowych godnego polecenia 🙂

    1. Cześć, niestety nikogo nie polecę:(

Dodaj komentarz