Buraki a zdrowie

buraki zdrowie

Buraki to warzywo, które posiada wiele właściwości zdrowotnych, a także korzystnie wpływa na nasz organizm. Buraki mają również właściwości zdrowotne, które uodporniają nasz organizm, a także zapobiegają procesom starzenia się. Sprawdź, dlaczego warto wdrożyć buraki do swojej codziennej diety.

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/buraki-wlasciwosci-i-zastosowanie/

Buraki

Właściwości zdrowotne buraków, a także ich liczne korzyści odżywcze znane są nie tylko w naszym kraju, ale również nad Morzem Śródziemnym. Buraki z czasem stały się mocno zróżnicowane. Obecnie możemy spotkać odmiany buraków ćwikłowych, pastewnych oraz cukrowych.

Najzdrowszą odmianą buraków jest ćwikłowa, jednakże musi ona być dobrego gatunku, czyli mieć cienką skórkę, a także w przekroju jednolitą barwę i błyszczący miąższ. Wówczas ta marmurkowata faktura świadczy o nadmiarze celulozy, która jest ciężkostrawna i w naszym żołądku fermentuje.

Najsmaczniejsze są buraki, których średnica nie przekracza 8 cm. Chcąc zachować większą ich wartość odżywczą powinno się je spożywać w formie surowej, w postaci soku lub w formie pieczonej ze skórką, którą obiera się dopiero przed ich zjedzeniem. Nie powinno się buraków gotować, gdyż tracą one swoje właściwości zdrowotne.

Właściwości zdrowotne buraków

Buraki wzmacniają nasz układ odpornościowy. Nie tylko posiadają mnóstwo żelaza w swoim składzie, który pozwala nam na uniknięcie anemii, ale także wspomaga leczenie białaczki. Barwniki, które znajdziesz w burakach należą do silnych przeciwutleniaczy, a także czterokrotnie zwiększają przyswajalnie tlenu przez nasze komórki.

W burakach również znajduje się duża ilość kwasu foliowego, który nie tylko wpływa na prawidłowy rozwój płodu, ale również pozwala na usunięcie z krwioobiegu homocysteinę, której wysoki poziom może wywoływać choroby serca.

Buraki również pozwalają na uregulowanie poziomu cholesterolu, a także przeciwdziałają zwapnieniu naczyń krwionośnych. Powinny znaleźć się w diecie osób z nadciśnienie, gdyż regulują w krwi ciśnienie tlenku azotu, a gdy wyższe ciśnienie pacjenta, tym silniejsze jest działanie azotanów.

Przeczytaj też: https://fabrykapodroznika.pl/batony-proteinowe-czy-sa-dobre/

Dodaj komentarz