Ratownik wodny – jak wygląda praca?

ratownik wodny

Pracując jako ratownik wodny musimy pochwalić się nienaganna kondycją fizyczną, zdolnościami i umiejętnościami pływackimi oraz chęcią niesienia pomocy innym. Musimy wiedzieć, że aby przystąpić do kursu na ratownika wodnego musimy potrafić już świetnie pływać. Złodziej jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych, niekoniecznie tych sprawnych fizycznie. Dodatkowo potrzebna nam będzie spora odporność na stres, umiejętność pracy pod presją, umiejętność szybkiego myślenia i zachowania zimnej krwi. Jest to praca niebezpieczna, powiązana ze sporym ryzykiem. Wymagana jest od nas też bardzo duża odpowiedzialność. Jakie obowiązki zawodowe wynikają z pracy na takim stanowisku? Jakie warunki pracy czekają osobę pracującą jako ratownik wodny? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też:  https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-ratownika-wodnego-sprawdz-jak-pracuje-ratownik-wodny/

Obowiązki zawodowe płynące z pracy ratownika wodnego

Twoim głównym i Podstawowym obowiązkiem będzie dbanie o bezpieczeństwo osób korzystających z wyznaczonego akwenu wodnego, za który jesteś odpowiedzialny. Niezależnie od tego jak duży on jest oraz ile osób masz pod swoją opieką, pierwszym krokiem jest odebranie zgłoszenia o wypadku czy zagrożeniu. Następnie musisz na miejsce dotrzeć, jak najszybszym tempie. Zabierasz do tego swój sprzęt ratunkowy. W dalszej kolejności zajmujesz się przystąpieniem do właściwej akcji ratunkowej. Do tego wykorzystujesz techniki poznane podczas szkolenia z WOPR.

Pozostałe zajęcia wynikające z pracy jako ratownik medyczny

Oprócz tego jako ratownik musisz uczestniczyć w akcjach poszukiwania zaginionych osób. Będą to przede wszystkim ofiary, wobec których istnieje ryzyko, że mogły utonąć lub zostać zatopione. Taka praca wymagać będzie sporego skupienia, a także nurkowania w celu poszukiwania osób zaginionych. Do innych twoich obowiązków zawodowych będzie należało zabezpieczenia miejsce wypadku lub miejsca zagrożonego żywiołem wodnym. Ratownicy wodni zaangażowani są często w akcji ewakuacyjne osób zagrożonych powodzią. 

Warunki pracy ratownika wodnego

Podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych pracować możesz na dwa sposoby. Zarówno poprzez bezpośrednią pracę przy akwenie, jak i poza nim. Może być to kryta pływalnia, basen, jezioro, plaża nadmorska czy brzeg rzeki.

Zobacz też: https://fabrykapodroznika.pl/gdzie-mozemy-szukac-pracy-jako-zielarz-fitoterapeuta/

Dodaj komentarz