5 rzeczy których nie wiesz o RPA

Wycieczki krajoznawcze stają się coraz bardziej popularne. Ich ceny obecnie są dość atrakcyjne, dzięki czemu większość z nas może bez trudu pozwolić sobie na poznawanie świata. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest kontynent afrykański i ciesząca się dużym zainteresowaniem Republika Południowej Afryki. Zanim jednak wybierzemy się na wojaże, warto choć trochę poznać kraj, w którym pragniemy spędzić niezapomniany urlop. Oto więc garść ciekawostek z RPA.

Dla miłośników flory

Republika Południowej Afryki, ze względu na ogromne bogactwo różnych gatunków roślin, nazywana jest Królestwem Florystycznym. Spośród ok. 9600 gatunków roślin aż 5800 to gatunki endemiczne, czyli niespotykane nigdzie indziej na świecie.
Tutaj także możemy podziwiać drzewa baobaby, znane miłośnikom powieści „W pustyni i w puszczy” ze swych imponujących rozmiarów, a sawanny RPA mają większą bioróżnorodność niż sławne lasy deszczowe.

Dla miłośników geologii

Afryka prezentuje także sporo ciekawych zjawisk dotyczących ukształtowania terenu, a wśród nich np. jeden z najstarszych i największych kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu oraz prawdopodobnie najstarsze na świecie, liczące sobie około 3 miliardów lat skały znajdujące się w miejscowości Barberton.

Dla pasjonatów fauny

Afryka to także wielka różnorodność przedstawicieli świata zwierząt. Prawdziwego tropiciela ciekawostek na pewno zainteresuje fakt, że to tutaj jeszcze do roku 1870 występowała kwagga właściwa. Tego bliskiego kuzyna zebry Burchella udało się na nowo odtworzyć dzięki możliwościom, jakie daje inżynieria genetyczna.
To właśnie w RPA najczęściej znajduje się skamieniałe szczątki dawno wymarłych przodków ssaków – Therapsidów, oraz skamieliny należące do prehistorycznych rekinów. Niektóre z tych znalezisk liczą sobie nawet 280 milionów lat.

Dla historyków

RPA to jednak nie tylko fascynująca różnorodnością przyroda, ale także miejsce, w którym dochodziło do epokowych wydarzeń.
Republika Południowej Afryki jest ojczyzną Nelsona Mandeli – prezydenta i zasłużonego w walce z apartheidem laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
W 1967 roku, właśnie w RPA, dokonano pierwszego na świecie przeszczepu serca.

Towary

RPA to największy na świecie producent popularnych orzechów makadamia, które następnie są eksportowane zarówno w formie niezmienionej, jak i pod postacią oleju. Kraj ten słynie także z licznych winnic i wysokiej jakości produkowanych w nich win.

Podsumowanie

Warto choć raz w życiu zwiedzić ten słoneczny, bogaty w różne formy życia, kraj. Wycieczka taka stanowiła będzie gratkę nie tylko dla miłośników dzikiej przyrody, ale dla każdego poszukiwacza ciekawostek i niezwykłych zjawisk.

3 Replies to “5 rzeczy których nie wiesz o RPA”

 1. Pomoc w pisaniu says: Odpowiedz

  Bardzo fajny tekścik, konkretnie i fachowo napisany. W sumie tego po części szukałam

  Pozdrawiam ciepło
  Malwina W.

 2. Hej. Super blog! Wlasnie tego brakowalo w Internecie – solidnej informacji o podrozach po Afryce. Ja lece do RPA pod koniec roku i juz nie moge sie doczekac 🙂

  Pozdrawiam
  Krzysztof

 3. Cześć! Lecę do RPA pod koniec października! Będę w Johannesburgu u Durbanie. Czy masz jakieś miejsca godne polecenia? Lub tez rady jak poruszać się po kraju, gdzie warto się zatrzymać? Przy okazji zapraszam na swojego początkującego bloga http://www.keepeathealthy.com

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz