10 największych atrakcji Egiptu

Egipt wciąż jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków podróży wakacyjnych. Turystów zachęca ciepłe morze, bajeczna rafa koralowa oraz gwarancja wyśmienitej pogody. Egipt to także perełki architektury klasycznej oraz wielka pustynia. Jakie są najciekawsze atrakcje, z których można skorzystać w tym kraju?

Piramidy w Gizie

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Egipcie są piramidy w Gizie. Robią wrażenie nie tylko ze względu na swój wiek, który wynosi tysiące lat, ale także ogromny rozmiar. Największa w kompleksie jest Piramida Cheopsa, która ma około 137 metrów wysokości.
W sąsiedztwie piramid znajduje się także słynny posąg Sfinksa.

Świątynie w Karnaku

Będąc w Egipcie, warto odwiedzić także kompleks świątyń w Karnaku. Zajmuje on aż trzy kilometry kwadratowe i jest podzielony na trzy części. Centralnie położona jest Świątynia Amona – jeden z najpiękniejszych i najokazalszych egipskich budynków. Warta zobaczenia jest także aleja sfinksów z baranimi głowami.

Świątynia Luksorska

Luksor przez setki lat był głównym ośrodkiem życia religijnego Egiptu. Dlatego do dziś znajduje się w nim ogromna ilość starożytnych budowli. Najokazalszą z nich jest Świątynia Luksorska. Ma ona 260 metrów długości.

Dolina Królów

Na zachodnim brzegu Nilu znajdowało się wiele grobowców faraonów. Do dziś można je zwiedzać. Oprócz ponad sześćdziesięciu grobowców, w Dolinie Królów znajdują się także świątynie i miasta. Najbardziej znane miejsca spoczynku należą do Tutenchamona, Ramzesa VI, Setiego I i Ramzesa III.

Muzeum Egipskie

Podczas wizyty w Kairze warto odwiedzić także Muzeum Egipskie. Znajdziemy w nim najcenniejsze zabytki kultury muzułmańskiej, a także liczne sarkofagi, mumie, posągi i skarby Tutenchamona.

Oaza Siwa

Na Saharze, na długości ośmiu kilometrów, niedaleko granicy Egiptu z Libią znajduje się Oaza Siwa. Znajdziemy w niej domy z gliny, źródła mineralne, dwa słone jeziora, świątynię Amona, a także uprawy daktyli i oliwek.
Oaza jest również świetnym miejscem na kąpiel w lekko gazowanej wodzie zbiorników. Z tego miejsca często wychodzą wycieczki na pustynię.

Świątynie w Abu Simbel

Ogromne świątynie w Abu Simbel zostały zbudowane przez faraona Ramzesa II. Ich wnętrze jest wykute w skale. Otaczają je posągi Ramzesa i jego żony Nefertati. Ich monumentalność robi wielkie wrażenie.

Rafa koralowa

Morze Czerwone zapewnia wiele atrakcji zarówno osobom, które lubią wypoczywać na ciepłej plaży, jak i amatorom nurkowania. Wody w nim są jednymi z najczystszych na świecie, a rafa koralowa uchodzi za jedną z najpiękniejszych. Zobaczenie kolorowych ryb i korali to prawdziwa uczta dla oczu.

Biała Pustynia

Oazę Farafra warto odwiedzić, aby zobaczyć Białą Pustynię. Natura stworzyła tu niesamowity krajobraz. Kształty skał są wręcz nieprawdopodobne, a wszechobecna biel – spektakularna.

Nil

Świetnym sposobem na zwiedzenie Górnego Egiptu jest rejs po rzece Nil. Przez wiele wieków życie Egipcjan koncentrowało się przy jej brzegu, w trakcie rejsu możemy zatem podziwiać ciekawe zabytki.

Wybierając się do Egiptu możemy wypocząć, ale także zwiedzić wiele ciekawych miejsc i skorzystać z licznych atrakcji, jakie oferuje nam ten kraj.

Dodaj komentarz