Jak przygotować się do wyjazdu do Kenii?

Wiele osób, które widziały film Pożegnanie z Afryką, zakochało się w pięknie krajobrazu Kenii i zapragnęło zobaczyć to magiczne miejsce na żywo. Co roku wzrasta ilość naszych rodaków, którzy decydują się na wyjazd do tego egzotycznego kraju. Kenia przyciąga zróżnicowanym krajobrazem, od pokrytych śniegiem gór i masywów wulkanicznych, poprzez lasy tropikalne, do rozległych terenów sawannowych. W Kenii można uczestniczyć w safari i w naturalnych warunkach podziwiać unikatowe okazy zwierząt. Jeżeli ktoś pragnie posmakować czegoś oryginalnego, to Kenia jest na pewno wymarzonym kierunkiem. O jednym trzeba pamiętać, aby taka wyprawa nie zakończyła się długim pobytem w szpitalu – do tego wyjazdu należy się bardzo starannie przygotować. Na co zwrócić uwagę?

Niebezpieczne choroby

Teoretycznie, szczepienia przed wyjazdem do Kenii nie są obowiązkowe, jednak zdrowy rozsądek nakazuje zaszczepić się szczególnie przeciwko żółtej febrze. Dla własnego bezpieczeństwa warto także poprosić o szczepienie przeciwko tężcowi, dyfterytowi, durowi brzusznemu, polio oraz WZW A+B. Koszt tych szczepień może wynieść nawet około tysiąca złotych, ale chyba na zdrowiu lepiej nie oszczędzać. Co ważne, nie można tego zostawiać na ostatnią chwilę, ponieważ niektóre z tych szczepień podaje się w kilku dawkach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej zgłosić się do lekarza medycyny tropikalnej. Ta wizyta jest także wskazana ze względu na konieczność przepisania leku na malarię. To jedno z największych niebezpieczeństw, jakie czyhają na każdego Europejczyka, a skutecznej szczepionki nie udało się jeszcze wynaleźć.

Zasady higieny

Klimat kenijski sprawia, że kwestie utrzymania higieny należy traktować niezwykle rygorystycznie. Zaleca się częste mycie rąk wodą z mydłem, najlepiej antybakteryjnym. Nigdy nie wolno pić wody z kranu, nawet nie powinno się płukać ust, np. przy myciu zębów, taką wodą. Pewnym źródłem pozostaje więc jedynie woda butelkowana albo gotowana przez co najmniej 10 minut. Co więcej, należy unikać jedzenia potraw słabo ugotowanych lub niedosmażonych. Owoce i warzywa trzeba myć bardzo dokładnie wodą z pewnego źródła. Ostrożnie także z owocami morza, które mogą pochodzić ze skażonej wody.

Co zabrać ze sobą?

Limity wagi w liniach czarterowych są dość surowe i każdy dodatkowy gram sporo kosztuje, jednak pewne rzeczy warto ze sobą wziąć. W Kenii jest dość gorąco, ale zdecydowanie lepiej sprawdzają się kryte buty niż sandały, koszule z długim rękawem oraz długie spodnie z wąskimi nogawkami. Taki ubiór nie tylko chroni nas przed poparzeniem słonecznym, ale także przed insektami, szczególnie komarami. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, aby materiał był przepuszczający powietrze.
Jeżeli planujemy wyprawę na safari, to niezbędna może się okazać nawet kurtka oraz szalik. Poranki na sawannie bywają naprawdę bardzo chłodne. Podobnie wygląda kwestia z górami, szczyty kenijskie pokryte są śniegiem i panuje tam dość chłodny klimat.

Trudno sobie także wyobrazić wyjazd do Kenii bez kremów z wysokim filtrem ze względu na bardzo ostre słońce. Z tego względu przyda się również czapka lub kapelusz chroniący głowę. Podstawą jednak pozostaje maść przeciw komarom oraz lekarstwa na malarię.
Osoby, które były już w Kenii, polecają także zabrać ze sobą jakieś drobiazgi, typu gumy do żucia, cukierki lub długopisy dla dzieci. Jednym z elementów safari jest z reguły wizyta w wiosce masajskiej, więc warto mieć ze sobą małe prezenty dla tamtejszych dzieci.

Kwestie organizacyjne

Do Kenii najkorzystniej jechać między grudniem a marcem. Istotne, aby nasz paszport był ważny minimum 6 miesięcy dłużej od daty planowanego powrotu. Ponadto niezbędna jest wiza pobytowa, którą uzyskuje się na granicy kenijskiej, np. na lotnisku. W hotelach, większych sklepach i ogólnie w miastach można płacić kartami kredytowymi, ale zawsze warto mieć też trochę gotówki (najlepiej dolary), która przyda się na safari lub poza miastami.

Kenia na pewno jest bardzo ciekawym krajem i przyciąga swoją egzotyką, ale właśnie ta egzotyka może być niebezpieczna, więc warto zawczasu przygotować się porządnie do tego wyjazdu. Dobrze mieć też ze sobą namiary na placówki dyplomatyczne w Kenii, aby w razie jakichkolwiek problemów było wiadomo, gdzie szukać pomocy.

3 Replies to “Jak przygotować się do wyjazdu do Kenii?”

  1. Rzeczowo napisane, jak będę jechał na pewno tu wrócę 🙂

  2. Może głupie pytanie, ale z punktu widzenia kobiety dosyć istotne. Czy używanie maszynek jednorazowych jest bezpieczne? Wybieram się do Kenii na trochę dłużej i chciałam podpytać o rzeczy nie do końca dla mnie oczywiste 😉

Dodaj komentarz