10 rzeczy, których na pewno nie wiesz o Senegalu

Na zachodnim wybrzeżu Afryki leży Senegal, który nie jest może jeszcze tak popularny, jak kilka innych państw z tego kontynentu, ale ilość turystów, także z naszego kraju, stale wzrasta. To dość interesujący teren dla osób spragnionych egzotyki, ale i pięknych, a przede wszystkim piaszczystych plaż oraz krystalicznie czystej wody. Warto podkreślić, że plaże w Senegalu nie są oblegane przez tłumy turystów. Co ciekawego można powiedzieć o Senegalu?

1. Mottem tego państwa jest tekst „Jeden naród, jeden cel, jedna wiara” i chociaż kraj zamieszkuje kilka grup etnicznych, to nie ma między nimi takich tarć, jak w innych krajach afrykańskich. W związku z tym, że to była kolonia francuska, to bez problemu porozumiemy się właśnie w tym języku. Zresztą jest to język urzędowy. Trochę gorzej przedstawia się znajomość języka angielskiego, ale w Dakarze bądź największych atrakcjach turystycznych da się porozumieć i w tym języku.. Warto pamiętać, że ponad 90% mieszkańców Senegalu wyznaje islam, aczkolwiek wolność religijna jest zagwarantowana przez prawo.

2. W Senegalu mieszkają też Polacy. Nie jest to duża liczba, gdyż około 100 osób, ale nawet w tak egzotycznym miejscu można spotkać rodaków.

3. Jeżeli ktoś uwielbia góry, to w tym kraju nie znajdzie niczego ciekawego dla siebie. Najwyższy szczyt państwa ma zaledwie 581 m n.p.m., więc mniej niż Łysica w Górach Świętokrzyskich.

4. Senegal przez kilkanaście lat był głównie znany z corocznego rajdu terenowego, zwanego rajdem Paryż – Dakar. Meta tego morderczego rajdu zlokalizowana została właśnie w stolicy tego afrykańskiego państwa.. Zagrożenie terrorystyczne oraz zawirowania polityczne spowodowały przeniesienie całej imprezy na inny kontynent.

5. Podstawą eksportu są orzeszki ziemne, mimo że na terenie kraju występują całkiem spore złoża fosforanów i ropy naftowej.

6. W Senegalu jest jedyne na świecie jezioro w kolorze różowym. Chodzi o Jezioro Retba, które swoją unikatową barwę zawdzięcza algom Dunaliella salina. To właśnie przy nim znajdowała się meta rajdu Paryż – Dakar.

7. Jezioro Retba charakteryzuje się również wysokim zasoleniem, na poziomie zbliżonym do zasolenia Morza Martwego. Co ciekawe, sól pozyskiwana jest ręcznie.

8. Warto spróbować piwo lokalne bisap, które jest wyprodukowane z liści hibiskusa.

9. Lepiej jednak nie ryzykować jazdy samochodem po wypiciu alkoholu, gdyż limit wynosi 0,0 promila.

10. Na terenie państwa znajdował się największy ośrodek handlu niewolnikami w Afryce. Chodzi o wyspę Gorée wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na koniec można zapytać, czy warto pojechać do Senegalu? Wydaje się, że kraj jest na tyle atrakcyjny, że może stanowić ciekawą alternatywę dla bardziej znanych destynacji afrykańskich.

9 Replies to “10 rzeczy, których na pewno nie wiesz o Senegalu”

  1. […] 10 rzeczy, których na pewno nie wiesz o Senegalu – wAfryce.pl – Garść informacji o Senegalu. […]

  2. Myślałam, że wiem dużo na temat Senegalu,a tu takie zaskoczenie 🙂 Super post!

  3. Ciekawy blog. Będę go częściej odwiedzala. Pozdrawiam

  4. Bardzo ciekawe informacje zachęcające do tego żeby odwiedzić ten zakątek Afryki:)

  5. Cześć,

    Jak można się z Tobą skontaktować? Nie widzę nigdzie adresu mailowego 🙂

    1. Cześć, pisz na ten mail: kontakt@justynasniezek.com

  6. I dlaczego numer 2 mnie nie dziwi….? ;-)!

  7. Witam serdecznie Bardzo bym pragnęła odwiedzić Senegalu Jestem kobietą i poznałam kogoś z Senegalu jest osoba bardzo wiarygodna na której mi zależy Pragnę poznać tą osoby bliżej ale jednak odległość i to że jest to w takim miejscu pięknym cudownym staje się nierealistyczne dla mnie może coś więcej by ktoś podpowiedział bardzo z góry dziękuję Pozdrawiam Serdecznie;)

  8. Cieszę się, że trafiłam na ten blog. Jestem zakochana w Afryce, chociaż jak dotąd udało mi się zwiedzić jedynie Maroko. Mam trochę utrudnione podróżowanie ponieważ jestem samodzielną mamą 2-latki, ale nie zamierzam się poddać 😉 Będziemy podróżować razem. Moim kierunkiem na ten rok jest właśnie Senegal. Czy warto się tam wybrać w okresie czerwiec – wrzesień? Jak to jest z tą porą deszczową? Pozdrawiam serdecznie, Agata mumandi.pl

Dodaj komentarz