Zanzibar – na pierwsze afrykańskie wakacje

Zanzibar

Afrykański kontynent okazuje się niezwykle różnorodny. Wbrew pozorom to nie tylko rozległe pustynie, sawanny i lasy tropikalne, ale także piękne plaże, plantacje upraw, rafy koralowe i zabytkowe miejsca. Wszystkich, których kuszą egzotyczne wakacje, powinien zadowolić wyjazd na uroczy archipelag położony niedaleko od wybrzeży Tanzanii.

Zanzibar, czyli więcej niż niebiańskie plaże

Piękna wyspa – tak właśnie należałoby przetłumaczyć nazwę Zanzibar, i nie ma w tym żadnej przesady. Rzeczywiście mało jest miejsc, które stanowią mieszankę tak różnorodnych wpływów. Klimaty afrykańskie łączą się z arabskimi, hinduskimi i europejskimi. Dlatego wakacje na Zanzibarze to wyjątkowo ciekawa propozycja na wypoczynek.

Niektórzy zachwycają się wybrzeżem z powodu rozległych plaż z drobnym, białym piaskiem oraz lazurowych wód oceanicznych. Bez wątpienia to wyjątkowa atrakcja wyspy, tym bardziej że małe hoteliki i pensjonaty są pokryte strzechą i przypominają z wyglądu tradycyjne chaty w afrykańskim stylu. Wystarczy tylko z nich wyjść, aby niemal od razu znaleźć się na plaży. Jednak sielankowy wypoczynek w promieniach słońca to nie wszystko, czym kusi Zanzibar.

Bajeczne rafy koralowe, urokliwa fauna podwodna i… Kamienne Miasto

Trudno sobie wyobrazić egzotyczne wakacje na Zanzibarze bez rejsu nurkowego, aby wśród ławic wielokolorowych ryb, żółwi morskich i delfinów podziwiać naturalne piękno raf koralowych. Wielu zwolenników mają także wycieczki łodziami dhow na mniejsze wyspy archipelagu.

wakacje na Zanzibarze

Natomiast warto oderwać się choć na chwilę od wybrzeża i ruszyć na zwiedzanie Stone Town, czyli zabytkowej części stolicy Zanzibaru. Wyjątkowość charakteru tego miejsca potwierdza wpisanie Kamiennego Miasta na listę dziedzictwa UNESCO. Na szlaku spacerowym trzeba uwzględnić fort arabski z XVII w., Dom Cudów z oryginalną wieżą zegarową czy Muzeum Pałacowe, które kiedyś stanowiło rezydencję sułtana. Uwagę zwracają również pięknie wyrzeźbione drzwi rezydencji oraz dom, w którym urodził się wokalista zespołu QUEEN, czyli Freddie Mercury.

Niewątpliwą atrakcją okazuje się oczywiście wizyta w zabytkowej hali targowej, gdzie można kupić pamiątki z wyspy, ale też spróbować lokalnych potraw. Jak o kuchni mowa, to warto jeszcze wspomnieć o plantacjach przypraw, z których słynie Zanzibar. Wycieczka na jedną z nich jest wyjątkową okazją, aby poznać prawdziwy smak i aromat kardamonu, pieprzu, goździków, gałki muszkatołowej czy imbiru. A wieczorem punktem obowiązkowym okazuje się wizyta w ogrodach Forodhani, aby w blasku pochodni zjeść świeżo przyrządzone owoce morza i ryby.

Poznanie tropikalnego lasu

Jak egzotyczne wakacje w klimacie afrykańskim, to i lasu deszczowego zabraknąć nie może. Dlatego warto wybrać się na wycieczkę do Josani Forest, gdzie wśród ogromnych baobabów, fikusów oraz wielokolorowych motyli i ptaków można zobaczyć endemiczny gatunek rudej gerezy, czyli małpki z rudym grzbietem i bujną grzywą.

Bez wątpienia wakacje na Zanzibarze – oferowane m.in. przez ITAKĘ – mają charakter rajski i pozwalają zachwycić się afrykańską fuzją barw, smaków i aromatów.

Dodaj komentarz