Oczko wodne. Jaki sprzęt będzie do niego niezbędny?

Oczko wodne

Oczko wodne jest ciekawym dodatkiem do każdego ogrodu, zwłaszcza że pozwala na podziwianie atrakcyjnych rybek i roślin wodnych. Jest źródłem przyjemnego chłodu i zachęca żaby, by również odwiedzały ogród. Jednak, aby oczko wodne prezentowało się idealnie, niezbędne jest jego odpowiednie wyposażenie.

Filtr do oczka wodnego

Pierwszym i bez wątpienia niezbędnym elementem wyposażenia oczka wodnego będzie filtr, który pozwoli na zachowanie czystej i klarownej wody. Jest ona szczególnie niezbędna osobom, które posiadają w oczku wodnym rybki, ponieważ zagwarantuje im odpowiednią czystość i jakość wody.

Filtry w oczkach wodnych mogą działać na dwa sposoby. Jeden z nich to filtracja mechaniczna, która polega na wyłapywaniu zanieczyszczeń o większych rozmiarach przez sitka. Mogą to być resztki pokarmu dla rybek albo ich odchody, drobinki roślin, podłoża czy też inne śmieci, które zostały przyniesione do wody choćby przez wiatr. Oprócz tego niezbędna jest filtracja biologiczna, która polega na filtrowaniu wody przez specjalną gąbkę lub inne podłoże, na którym osadzone są bakterie. Oczyszczają one wodę z zanieczyszczeń takich jak choćby produkty przemiany materii.

Wydajne filtry do oczka wodnego powinny być dopasowane możliwością przepływu do wielkości zbiornika. Dzięki temu są w stanie zapewnić odpowiedni obieg wody, a co za tym idzie jej odpowiednie filtrowanie i optymalne warunki do życia roślin i zwierząt.

Sterylizatory

Niezbędne oczyszczanie oczka wodnego powinno być oparte także o wykorzystanie skutecznych sterylizatorów. Pozwolą one wyeliminować z wody wszelkiego rodzaju bakterie, grzyby, pierwotniaki czy wirusy. Dzięki temu woda będzie znacznie zdrowszym środowiskiem dla ryb i roślin.

Sterylizatory często są przepływowymi urządzeniami, w których sterylizacja odbywa się za pomocą światła UV. Współdziałają z pompami filtrów i mogą znajdować się w tym samym układzie, co one, zapewniając najlepsze oczyszczanie całego oczka wodnego.

Ogrzewanie

Grzałki do oczek wodnych to kolejne urządzenia, o których nie można zapominać w ogródku, zwłaszcza, jeśli w zbiorniku znajdują się rybki. Nasz klimat niestety nie sprzyja ich hodowli przez cały rok, a opadające wyraźnie temperatury mogą poważnie im zaszkodzić. Dlatego też instalacja wydajnej i jednocześnie energooszczędnej grzałki będzie niezbędna, aby ryby mogły spokojnie przetrwać cały rok w zbiorniku.

Warto przy tym zauważyć, że do grzałki warto dodać także termometr, pomagający w regulowaniu temperatury zgodnie z wymaganiami gatunków.

Elementy ozdobne

Na koniec warto dodać, że oczko wodne będzie jeszcze bardziej atrakcyjne, jeśli dodamy do niego ozdobne elementy, takie jak dekoracyjne dysze. Pozwalają one na wypuszczenie pompowanej wody w zachwycający sposób, na przykład w kształcie klosza wodnego, grzyba czy tulipanu.

Dodaj komentarz