Największe atrakcje Kenii – co warto zobaczyć?

Safari w parku narodowym z egzotycznymi zwierzętami i olśniewającymi krajobrazami, spotkanie z Masajami, piaszczyste plaże, oryginalne smakołyki – te i wiele innych atrakcji czeka na turystów przybywających do jednego z najbardziej ciekawych krajów afrykańskich, jakim jest Kenia. Wszyscy, co mieli okazję spędzić wakacje w tym uroczym państwie zgodnie przyznają, że nie można tam się nudzić i co ważne, wcale nie jest tak drogo, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego warto pojechać do Kenii?

1. Parki narodowe

Chyba każdy, kto przyjeżdża do Kenii pragnie zobaczyć na własne oczy dziką przyrodę i poczuć dreszczyk emocji w związku z bezpośrednią bliskością egzotycznych zwierząt. To tutaj można spotkać wielką piątkę najpopularniejszych zwierząt afrykańskich, a więc lwa, słonia, lamparta, nosorożca i bawoła afrykańskiego. Właśnie, dlatego tak wielką popularnością cieszy się safari w wybranym parku narodowym.
W każdym można zachwycić się czymś innym. W największym parku, czyli Tsavo mamy możliwość obserwacji czerwonych słoni, a parku Amboseli u podnóża Kilimandżaro króluje lampart, ale także są zebry, lwy czy gazele. Niezwykłym miejscem jest też park Masai Mara, w którym na przełomie lipca i sierpnia mamy do czynienia z zapierającym dech widokiem wielkiej migracji antylop gnu, którym towarzyszą tysiące zebr i gazel. Jednocześnie jest to dramatyczna wędrówka, ponieważ wiele antylop ginie po drodze, stając się pożywieniem dla lwów, gepardów, szakali i krokodyli. W Masai Mara trudno też oderwać wzrok od ponad 400 gatunków ptaków, szczególnie różowych flamingów okupujących nawet najmniejsze zbiorniki wodne.

2. Masajowie

Park Masai Mara warto zobaczyć nie tylko z powodu egzotycznych zwierząt, ale także obecności słynnego półkoczowniczego plemienia Masajów, którzy na jego terenie mają swoje wioski. Na własne oczy można zobaczyć, jak żyje ten lud pasterski. W pewnym sensie świat się dla nich zatrzymał, a ich codzienną egzystencją rządzą wschody i zachody słońca czy też zmieniające się pory roku. Jak swoi przodkowie, tak i oni wypasają bydło, mieszkają w budowanych przez kobiety chatkach z gałęzi, traw i krowiego łajna, tańczą, odprawiają rytuały i przyciągają do swoich wiosek miliony turystów.

3. Mount Kenia, czyli kenijski pięciotysięcznik

Miłośnicy wypraw wysokogórskich również znajdą w tym kraju coś dla siebie. Wyjątkowym miejscem jest wulkaniczny masyw Mount Kenia, który wymaga naprawdę sporych umiejętności wspinaczkowych i profesjonalnego sprzętu, szczególnie, kiedy planuje się wejście na najwyższy wierzchołek wanny Batian. W niższych partiach można zauroczyć się lasem tropikalnym, szczyty pokrywają lodowce. Warto zaznaczyć, że powyżej 3300 m masyw został objęty ścisłą ochroną w ramach parku narodowego. W drodze często zdarzają się spotkania z dzikimi zwierzętami, bawołami, słoniami czy też uroczym gatunkiem endemicznym, jakim jest góralek przylądkowy. Na szczęście nie ma tutaj drapieżnych kotów, ale w pasie dżunglowym dokuczają insekty, więc trzeba pamiętać o odpowiednich środkach ochraniających.

4. Wyjątkowa Mombasa i jej okolice

To właśnie nie stolica Kenii, a Mombasa stanowi centrum turystyki. W tym mieście fantastycznie mieszają się wpływy europejskie, islamskie oraz rdzenne. Jest nowocześnie i tradycyjnie. Magnesem przyciągającym miliony turystów są niezwykłe plaże, wśród których wyróżnia się położona na południe od Mombasy Diani Beach. Położona jest w cieniu palm kokosowych, gdzie można schronić się przed prażącym słońcem, a jednocześnie cudownie długa, szeroka i przede wszystkim z drobnym, białym piaskiem. Jeżeli znudzi się wylegiwanie na plaży, to można skorzystać z oferty nurkowania i innych sportów wodnych. Szczególnie amatorzy podwodnego raju będą zachwyceni rafą koralową i możliwością pływania razem z wielobarwnymi rybami, wielkimi żółwiami oraz delfinami. Na pewno wart polecenia jest Morski Park Narodowy Watamu. Rzeszę turystów przyciąga nawet farma krokodyli.
Ciekawym miejscem jest również Fort Jesus wybudowany w XVI wieku, w którym można zwiedzić sale tortur oraz cele dla niewolników. Ta forteca kiedyś pełniła funkcję obronną przed piratami. Wiele osób jest także zauroczonych świątynią dżinistów Jain Temple i innymi świątyniami, które stanowią swoistą odskocznię od tłumów i gwaru miasta.

5. Coś dla smakoszy

W Nairobi znajduje się niepowtarzalna restauracja Carnivore o międzynarodowej sławie, uznana za jedną z 50 najlepszych tego typu miejsc na świecie. Ofertą kulinarną nie będą zachwyceni wegetarianie, ale pozostałe osoby na pewno zapragną skosztować egzotycznych mięs przyrządzonych na grillu pod niebem kenijskim. W końcu gdzie indziej można zjeść mięso z antylopy, zebry czy krokodyla? Tak, więc hakuna matata i na wakacje do Kenii.

Spragnieni Afryki? 🙂Wyprawę na afrykański kontynent rozpocznij od wycieczki do Kenii!

4 Replies to “Największe atrakcje Kenii – co warto zobaczyć?”

 1. […] Największe atrakcje Kenii – co warto zobaczyć? – wArfyce.pl – 5 atrakcji w Kenii. Gdyby ktoś się wybierał tam przede mną 😉 […]

 2. Witam,
  Jestem założycielem i współwłaścicielem hostelu w Gambii http://www.afreehostel.com
  Chcielibyśmy nawiązać z Panią współpracę, ale muszę przyznać, że od 10 minut nie mogę znaleźć na tej stronie formularza kontaktowego 🙂 Proszę dać znać przez naszą stronę www.
  Pozdrawiam
  M

 3. Chciałem Wam podrzucić link do strony pokazującej „true kenyan life”:
  http://www.pomagamywkenii.org.pl/

Dodaj komentarz