Administracyjnie Europa, geograficznie Afryka – niezwykła Madera

Administracyjnie Europa, geograficznie Afryka - niezwykła Madera

Wulkaniczna wyspa znajdująca się na Oceanie Atlantyckim nie jest może aż tak popularna, jak Wyspy Kanaryjskie. Jednak Madera, bo o niej mowa, to wyjątkowa propozycja dla turystów szukających niepowtarzalnych krajobrazów, pysznej kuchni i uroczego klimatu nieco sennych miasteczek. Na pewno warto sprawdzić, które biuro podróży ma w swojej ofercie wyjazd na Maderę, aby odkryć tę wyspę wiecznej wiosny.

Afryka na wyciągniecie ręki?

Portugalskiej Maderze bliżej geograficznie do kontynentu afrykańskiego. Nawet piasek na dwie plaże został stamtąd przywieziony i to razem ze skorpionami. Jednak na tym wpływy Czarnego Lądu się kończą. Madera idealnie nadaje się dla tych, którzy nie lubią upałów, ale i zarazem źle znoszą niskie temperatury. Panujący tam klimat subtropikalny pozwala cieszyć się ciepłem przez cały rok. Latem rzadko jest więcej niż 25 stopni Celsjusza, natomiast zimą w zasadzie nie zdarzają się spadki temperatury poniżej 17 stopni Celsjusza. Nawet noce są dość ciepłe. Dlatego na Maderę można pojechać w dowolnym miesiącu, bez ryzyka zmarznięcia, chyba że swoje kroki skieruje się w góry.

Plażowanie na rajskich plażach?

Niestety, ale zwolennicy takiego wypoczynku mogą się poczuć nieco rozczarowani. Madera słynie z przepięknych, majestatycznych klifów oraz plaż skalistych – z wyjątkiem dwóch wspomnianych wcześniej. Zamiast iść na plażę, warto wsiąść w samochód i pojechać dość krętymi drogami wzdłuż wybrzeża. Widoki naprawdę niezapomniane. Jeżeli komuś mało wrażeń, to dla odważnych jest szczególna atrakcja, czyli przeszklony taras widokowy na jednym z najwyższych w Europie klifów Cabo Girão. Rozpościera się z niego zjawiskowa panorama na ocean i urwisko, ale osoby z lękiem wysokości mogą mieć problem. Szklane podesty zawieszone na wysokości 589 metrów podnoszą poziom adrenaliny niemal u wszystkich.

Plażowanie

Nie tylko klify zachwycają, również fantastyczne formacje skalne oraz wyrzeźbione w nich naturalne baseny na wybrzeżu wzbudzają podziw. W każdym razie rajskich plaż nie ma, ale w zamian Madera oferuje naprawdę niezapomniane widoki z klifów.

Zwiedzanie wielu zabytków?

Owszem, można na wyspie znaleźć urokliwe miasteczka ze starą zabudową, ale niekoniecznie z zabytków słynie Madera. Tym, co przyciąga turystów są wyjątkowe krajobrazy, piękno przyrody i fantastyczne trasy trekkingowe. Nie trzeba wielkiego wysiłku fizycznego, aby znaleźć się na szczycie najwyższej góry na wyspie, czyli Pico de Ruivo. Tam można poczuć się niemal jak w niebie, ponieważ wierzchołek zazwyczaj skąpany jest w gęstych chmurach.

Wiele tras prowadzi wzdłuż słynnych maderskich lewad, które stanowią kolejną atrakcję wyspy. Są to wykute w skałach kanały irygacyjne, dzięki którym można doprowadzić wodę ze stoków północnych na południowe. Na nich uprawia się winorośle, banany czy trzcinę cukrową. Cały system ma aż 2150 kilometrów długości, więc osoby uwielbiające wędrówki na łonie natury oraz górskie klimaty mają naprawdę gdzie chodzić.

Po całodniowej wyprawie warto natomiast odpocząć w jednej z uroczych knajpek i skosztować lokalnych przysmaków. Madera słynie z pysznych ryb przyrządzanych na słodko z bananem (espada com banana, czyli pałasz z bananami) albo na słono z czosnkiem. Wielu zwolenników mają dania z owoców morza oraz espetada, czyli grillowany szaszłyk z marynowanego w occie i czosnku mięsa wołowego. Koniecznie trzeba też spróbować słynnego wina madera, a w górach sprawdza się poncha przygotowana z rumu i owoców cytrusowych.

Dodaj komentarz