Namibia – wszystko co musisz wiedzieć!

Niewiele jest miejsc, gdzie nie dotarła masowa turystyka. Jednym z najciekawszych wydaje się Namibia, zwana niekiedy krajem kontrastów. Na pewno każdego zauroczą niezwykłe i jednocześnie najwyższe na świecie wydmy w Sossusvlei, atrakcję stanowi safari z dzikimi zwierzętami i trudno oprzeć się pokusie poznania plemion o fascynujących zwyczajach, jak Buszmeni, Himba czy też Herero. Można skorzystać z oferty nadmorskich kurortów, ale także podziwiać liczące ponad 2 tys. lat petroglify, czyli rysunki wyryte w skale. Przed wyprawą do Namibii warto o kilku kwestiach pamiętać.

Wizy

Nie ma możliwości, aby otrzymać wizę na granicy państwa i należy ją wyrobić w ambasadzie Namibii. Najbliższa znajduje się w Berlinie. Można to uczynić bezpośrednio lub skorzystać z pomocy pośrednika, co jednak podwyższa koszty. Dokumenty składa się osobiście lub korespondencyjnie. Wniosek wizowy musi zostać wypełniony dwukrotnie, do niego trzeba dołączyć trzy zdjęcia paszportowe, rezerwacje lotnicze w obie strony, paszport z datą ważności minimum 180 dni oraz dokument potwierdzający wykonanie przelewu na konto ambasady. Wiza turystyczna jednokrotna kosztuje 45 EURO, natomiast dwukrotna 65 EURO.

Jak dolecieć i jak poruszać się po Namibii?

Bezpośredniego lotu oczywiście nie ma, więc należy skorzystać z przesiadki we Frankfurcie, jednak ta wersja nie należy do taniej i to bez względu na wybranego przewoźnika. Trudno liczyć na wydatek mniejszy niż 3 000 zł. Zdecydowanie korzystniej cenowo przedstawia się wersja z lotem do RPA, a stamtąd już drogą lądową autokarem albo wynajętym samochodem. Przy okazji warto zaznaczyć, że samochód może okazać się bardzo przydatny, ponieważ na terenach parków narodowych nie można poruszać się pieszo, a jedynie autem. Istnieje także sposobność podróżowania komunikacją publiczną. To opcja tania, jednak niezbyt korzystna dla osób pragnących zwiedzić większość ciekawych miejsc tego państwa.

Ceny i noclegi

Namibia nie jest zbyt tanim krajem, jednak wypada całkiem dobrze w zestawieniu z niezwykle drogą Tanzanią. Wiele zależy od wyboru miejsca noclegu i sposobu przemieszczania się. Najtaniej wychodzi nocowanie pod namiotem i bazowanie na komunikacji publicznej, jednak to mocno ogranicza możliwości dotarcia do największych atrakcji turystycznych kraju. Jeżeli zależy nam na zobaczeniu tego, co najbardziej fascynujące w Namibii, to trzeba przygotować się większy wydatek. Koszt wynajmu samochodu to jedno, ale dochodzą również wydatki związane z wjazdem na tereny parków narodowych oraz ewentualnego noclegu w parku.

Podstawową walutą jest dolar namibijski, który w przeliczeniu ma wartość 0,33 – 0,35 zł. Nocleg na campingu może osiągnąć 300 N$, ale z reguły udaje się coś znaleźć w granicach 100 N$. Z kolei posiłek w niezbyt drogiej restauracji to koszt ok. 50-60 N$.

Namibia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć campingów i w większości z nich nie można narzekać na warunki sanitarne. Czasami też na campingach zdarzają się pokoje do wynajęcia, jednak w takim przypadku cena noclegu wzrasta nawet trzykrotnie.

Kwestie bezpieczeństwa

Namibia jest raczej bezpiecznym krajem. Należy jednak unikać nocnej jazdy, ponieważ nie działa wtedy ubezpieczenie, a poza tym na drogach jest za dużo zwierząt domowych, które po zmroku stają się praktycznie niewidoczne. Dobrze też pamiętać o tym, że obowiązuje ruch lewostronny. Zagrożenie przestępczością występuje w zasadzie tylko na głównej ulicy w stolicy kraju Windhoek oraz w Rundu.

2 Replies to “Namibia – wszystko co musisz wiedzieć!”

  1. Namibia moje marzenie – może kiedyś ;)))

  2. Wydmy nie są najwyższe bo mają ok 350m od podstawy natomiast w Argentynie są 1200m, w Peru ok 1000m w Chinach 500m więc do najwyższych jest im jeszcze daleko, ale tak czy inaczej to ogromna wysokość jak na górę piasku.

Dodaj komentarz