Jet lag – wszystko, co musisz wiedzieć, żeby go uniknąć

Jet lag

Jet lag to zdecydowanie najgorsza z pamiątek, z którą możemy wrócić do domu po długiej podróży. Są jednak sposoby, które minimalizują nieprzyjemne skutki jego działania i chętnie się nimi z Wami podzielimy!

Czym jest jet lag?

Największe utrapienie wielu pasażerów podróżujących w dalekie miejsca, czyli jet lag to zespół nagłej zmiany strefy czasowej, tj. objawów występujących po podróży w kierunku równoleżnikowym, czyli na osi wschód-zachód. Jak sugeruje nazwa, jet lag syndrome związany jest ze zmianą strefy czasowej, co znacząco wpływa na organizm podróżnego. Symptomy są na ogół silniej odczuwalne w przypadku podróży na wschód, czyli w kierunku, który skraca dobę i związane są ze zmianą rytmu okołodobowego.

Objawy i przebieg jet lag

Do najczęściej występujących objawów jet lagu należą:

  • zaburzenia snu;
  • problemy z koncentracją;
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego;
  • brak apetytu;
  • zmęczenie;
  • ból głowy;
  • wahania nastroju.

Największe nasilenie symptomów obserwuje się już w pierwszej dobie od zakończenia podróży i wylądowania. Objawy najczęściej utrzymują się od trzech do pięciu dni – zwykle po tym czasie przyzwyczajamy się do nowej strefy czasowej. Mniej dotkliwie odczuwają skutki jet lagu osoby pracujący w systemie zmianowym, porze nocnej oraz pracownicy lotnisk.

Zapobieganie jet lagowi

Odpowiednie przygotowanie do podróży to najlepszy sposób na uniknięcie lub zminimalizowanie nieprzyjemnych skutków zmiany strefy czasowej. Warto zmienić nawyki żywieniowe tak, aby bezpośrednio przed wylotem jeść lekkostrawne potrawy, nie pić kawy, nawadniać się wodą i odstawić alkohol. Nie bez znaczenia jest odpoczynek i zażycie długiego snu przed planowaną podróżą, ale także w jej trakcie, dlatego zaleca się o zabranie na pokład samolotu ulubionej poduszki, czy kocyka.

Bardziej zdeterminowani podróżnicy mogą spróbować przyzwyczaić swój organizm do zmiany strefy czasowej poprzez dostosowanie snu do rytmu, który panuje w miejscu naszej destynacji. Podjęcie tego kroku może się wydawać dużym poświęceniem, ale jest naprawdę skuteczne.

Wiele osób ratuje się po przylocie do miejsca docelowego lub po zakończonej podróży preparatami z melatoniną. Umożliwiają one szybkie zaśnięcie i głęboki sen, ale ich zażywanie zdecydowanie powinno się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Odwołane lub opóźnione loty

Może się tak zdarzyć, że ze względu na komplikacje w podróży lotniczej nie będziemy mieli okazji dolecieć do miejsca docelowego i doświadczyć zespołu nagłej strefy czasowej. Opóźnione i odwołane loty są bardzo powszechnymi zdarzeniami, dlatego warto znać swoje prawa w tym zakresie. Jako zespół specjalistów z dziedziny prawa turystycznego niestety nie jesteśmy w stanie pomóc w przypadku wystąpienia jet lagu, nie mniej jednak oferujemy szeroki wachlarz usług z zakresu pomocy prawnej w razie wystąpienia najróżniejszych komplikacji w podróży lotniczej – sprawdź: https://skysupport.pl/wizz-air-opozniony-lub-odwolany-lot/

Dodaj komentarz