W pierwszej części artykułu była zwrócona uwaga na rozmaite kwestie związane z planowaniem podróży do Afryki, przede wszystkim została podkreślona ważność szczepienia ochronnego zapobiegającego zapadaniu na choroby zakaźne, sprawa profilaktyki przeciw malarii czy też konieczność zatroszczenia się o właściwy ubiór. Afryka jest jednak na tyle specyficznym kontynentem, że warto jeszcze pamiętać o kilku innych sprawach.
6. Pomyśl, jak się dogadać
Jeżeli chcemy spędzić wakacje w jakimś kraju afrykańskim i nie będzie to wycieczka organizowana całościowo przez polskie biuro podróży, to znajomość języka angielskiego jest konieczna. To nie tylko kwestia porozumienia się z lokalnymi przewodnikami, ale także w sklepie i na ulicy pytając o drogę. Tubylcy zazwyczaj władają w mniejszym lub większym stopniu językiem angielskim, w niektórych rejonach Afryki można komunikować się też po francusku. Na pewno przydatne będzie także nauczenie się kilku zwrotów w języku lokalnym.
7. Weź karty i gotówkę
W hotelach i większych sklepach raczej nie powinno być żadnych problemów z płatnościami kartą płatniczą, jednakowoż poza głównymi szlakami, na safari może przydać się gotówka. Kierowcy i przewodnikowi na safari należy wręczyć napiwek, podobnie bagażowemu w hotelu. Najlepiej mieć ze sobą dolary, chyba że wcześniej wymieniliśmy pieniądze na walutę miejscową, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, aby nie wozić ze sobą za wiele gotówki. To jednak trochę kusi potencjalnych złodziei, ale jakieś 200 dolarów zawsze się przyda. Natomiast tam, gdzie można posługiwać się kartą płatniczą, to warto korzystać z takiej okazji.
8. Cukierki, długopisy, gumy do żucia…
Widok wyciągniętych rączek murzyńskich dzieci w prośbie o jakiś podarek nie jest niczym wyjątkowym. Dlatego wielu turystów zabiera ze sobą jakieś owocowe cukierki lub gumy smakowe, aby dać dzieciom chwilę radości, a jednocześnie skorzystać z okazji i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Trzeba jednak zauważyć, że niektórzy ludzie starają się walczyć z tym zwyczajem, trochę nadaremnie, gdyż tradycja ma się całkiem dobrze i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało coś się w tej materii zmienić. Weźmy te cukierki i inne drobiazgi, a na pewno nasze afrykańskie wakacje będziemy miło wspominać, także ze względu na bezpośrednie kontakty z dziećmi tubylców.
9. Przygotuj się mentalnie
Afryka uczy cierpliwości. Mieszkańcy tego kontynentu zazwyczaj nie spieszą się i dotyczy to również obsługi turystów. Spóźnienia są na porządku dziennym i nie powinny nikogo dziwić. Autobusy nie mają stałych godzin przyjazdu i odjazdu. Jeżeli umówimy się na godzinę ósmą, to możemy czekać nawet do dziewiątej. Generalnie, trzeba zapomnieć o zwyczajach europejskich i po prostu uzbroić się w cierpliwość. Zresztą, pozytywne nastawienie tubylców do świata i drugiego człowieka sprawia, że ewentualna złość z powodu spóźnienia szybko mija.
10. Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie
Wakacje w Afryce poza terenem hotelu są niezwykłym wyzwaniem, ale również wielką przygodą. Kontynent zaskakuje swoimi kontrastami, przyciąga niesamowitymi krajobrazami oraz urzeka egzotyczną kulturą, fauną i florą. Przed wyjazdem warto pomyśleć o kwestiach związanych z bezpiecznym pobytem. Na pewno przyda się zapisać adresy i telefony placówek dyplomatycznych, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, np. kradzież dokumentów, było wiadomo, gdzie szukać pomocy. Poczytajmy też o ewentualnych zagrożeniach terrorystycznych oraz miejscach, w których szczególnie mocno trzeba uważać z powodu notorycznych kradzieży i rozbojów. Afryka to piękny kontynent, ale wymagający pewnej ostrożności.