Afryka staje się coraz popularniejszym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Oto kilka wskazówek, jak dobrze zaplanować podróż do Afryki.
Który kraj na pierwszą podróż do Afryki?
Jeszcze do niedawna Afryka polskim turystom kojarzyła się wyłącznie z państwami położonymi nad Morzem Śródziemnym, zwłaszcza Egiptem i Tunezją. Naprawdę niewiele osób decydowało się zapuścić w głąb Czarnego Lądu. Jednak ten kontynent jest na tyle różnorodny, że warto poznać też inne jego oblicza i nie skupiać się jedynie egipskich kurortach. Ta różnorodność przejawia się praktycznie w każdym aspekcie. To kwestia kultury, języka, ale i krajobrazów. Z jednej strony mamy do wyboru klimaty pustynne, ale Afryka to również rozległe sawanny z fascynującymi dzikimi zwierzętami, które można podziwiać w naturze oraz tropikalna dżungla. Każdy z pewnością znajdzie coś interesującego – może piaszczyste plaże na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego albo niesamowite masywy wulkaniczne. A jeszcze dodatkowo egzotyczne plemiona, czasami żyjące według swoich własnych praw i zwyczajów.
W każdym razie wybór nie jest taki prosty. Warto przede wszystkim mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa i zanim kupi się bilet na samolot, dobrze sprawdzić, czy na stronach MSZ nie ma ostrzeżeń dotyczących danego kraju. W kilku państwach toczą się wojny domowe i lepiej omijać je szerokim łukiem. Na pewno bardzo ryzykowny byłby wyjazd do Nigerii, Somalii bądź Sudanu, ale to nie są jedyne regiony, w których turystyka praktycznie zamarła. Pewną wskazówką, gdzie jest w miarę bezpiecznie, stanowią oferty biura podróży. Nawet, jeżeli ktoś planuje samodzielny wyjazd do Afryki, to powinien zorientować się, czy do danego kraju organizuje się wycieczki. Jednym z ciekawszych kierunków jest Tanzania, która stanowi taką Afrykę w pigułce.
Załatwianie biletu lotniczego i wizy
Koniecznie należy pamiętać, że bez biletu nie można uzyskać wizy do kraju, w którym jest ona wymagana. W przypadku państw afrykańskich niemal wszędzie nie da się wjechać bez tego dokumentu. Bilet lotniczy do Afryki zazwyczaj kosztuje sporo, więc warto szukać promocji. Te zaś pojawiają się na portalach typu Loter.pl bądź Fly4free.pl. Również niektóre polskie biura podróży oferują czarterowe loty do kilku państw Czarnego Lądu w bardzo okazyjnych cenach. Dotyczy to zwłaszcza wyjątkowo popularnych w ostatnim czasie kierunków, jak Maroko, Tanzania czy Kenia.
Załatwiane wizy bywa niekiedy trochę kłopotliwe, ponieważ niewiele krajów afrykańskich ma swoje ambasady w naszym kraju. W takiej sytuacji pozostaje skontaktowanie się z ambasadą w Berlinie. Można osobiście, ale znacznie prościej skompletować i następnie wysłać potrzebne dokumenty kurierem, a jeszcze lepiej skorzystać z pomocy pośredników – mimo że cena będzie wtedy trochę wyższa, to przynajmniej unika się ryzyka pomyłki w spełnieniu określonych procedur.
Warto pamiętać, że w Tanzanii czy Etiopii można załatwić wizę na lotnisku bezpośrednio po przylocie, do RPA czy Maroka wystarczy sam paszport ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej w stosunku do daty planowanego powrotu. Z kolei wyjazd do Kamerunu, Namibii czy Gabonu wymaga wcześniejszego uzyskania wizy. Wszelkie informacje można znaleźć na stronach MSZ.
Afryka – konieczne szczepienia
Afryka ze względu na swój klimat i specyficzne warunki sanitarne stwarza zagrożenia zdrowotne i nie wolno ich bagatelizować. Na pewno należy się zaszczepić. Co więcej, do Tanzanii czy Kamerunu nie dostanie się nawet wizy bez potwierdzenia ważnego szczepienia przeciw żółtej febrze. Jednak nie tylko żółta febra jest groźna, więc dobrym pomysłem będzie przyjęcie szczepionek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, durowi brzusznemu, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowo–rdzeniowych czy polio.
Niestety nie ma skutecznej szczepionki przeciwko malarii, ale warto stosować profilaktycznie odpowiednie medykamenty, jak malarone. Jednocześnie lepiej nie zapominać o smarowaniu odkrytych części ciała środkami odstraszającymi komary i spaniu pod moskitierami.
Ostatnim elementem zwiększającym bezpieczeństwo wyjazdu do Afryki będzie zakup ubezpieczenia turystycznego.